Hlavní strana >> Články >> Kladenští a slánští karatisté míří na mistrovství ČR

Kladenští a slánští karatisté míří na mistrovství ČR

V sobotu 19. června hostila Sportovní hala v Kladně závodníky karate ze Středočeského kraje. Konal se zde Středočeský přebor karate v disciplínách Kata a Kumite. Turnaje se zúčastnilo celkem 177 závodníků z 11 klubů celého kraje, včetně obou místních celků - Karate klubu Kladno a pořadatelského oddílu SK Keiko-ryu Shotokan.

Začínalo se disciplínou kata, což je sestava složená ze základních technik a postojů v karate.  Vítězové každé disciplíny získávají přímou nominaci na mistrovství Česke Republiky , které se bude konat v prosinci tohoto roku.Ze sportovního klubu karate Keiko-ryu Shotokan se přeborníky kraje stali: Böhme Marek (kata mladší žáci), Terezie Jaňourová (kata mladší žákyně),  Ondřej Švanda (kata starší žáci), Matěj Bernášek (kata junioři), Hovorková Andrea (kata juniorky), Lukaševič Vadim (kata muži ) a Andrea Hovorková (kata ženy).  Karate Klub Kladno měl také své zastoupení v disciplíně kata,  postup na MČR získala pouze Kristýna Daníčková (kata dorostenky), která měla ve své kategorii pouze jednu závodnici, a tak si bohužel moc nezazávodila.

V nepostupových soutěžích začínajících karatistů získali své prvenství Marek Böhme (Keiko-ryu Shotokan), Nikola Jůzová (Keiko-ryu Shotokan),  Jana Bilun (Karate Klub Kladno) a Pešková Hanka (Keiko – ryu Shotokan).  Stříbrnou medaili v disciplíně kata získali Marek Rendla (Keiko-ryu Shotokan), Nikola Jůzová (Keiko-ryu Shotokan),  Šíma Olda (Keiko-ryu Shotokan),  Dvořáková Kristýna (Karate Klub Kladno), Aleš David (Karate Klub Kladno),  Martina Krupková (Keiko-ryu Shotokan),  Adam Pešek (Keiko-ryu Shotokan), Morávková Pavlína (Keiko-ryu Shotokan), Matěj Bělička (Keiko-ryu Shotokan) a Soňa Heroldová (Keiko-ryu Shotokan). Na třetím místě se umístili (z kladenských klubů) Koukolíková Magda (Karate Klub Kladno), Němeček Filip (Keiko-ryu Shotokan),  Zummerová Eliška (Karate Klub Kladno), Tomáš Mrázek (Keiko-ryu Shotokan),  Vojta Holub (Keiko-ryu Shotokan),  Heroldová Julie (Keiko -ryu Shotokan), Záluská Isabela (Keiko-ryu Shotokan) a  Hanzalík Marek (Karate Klub Kladno).

V disciplíně Kata team nastoupili do soubojů o medaile týmy Keiko-ryu Shotokan a Karate Klubu Kladno v hojném počtu.  První místo získaly týmy Rendla Marek - Švanda Ondřej - Němeček Filip  (Keiko-ryu Shotokan), Růčková Saša - Jaňourová Tereza - Jůzová Nikola (Keiko-ryu Shotokan),  Vadim Lukaševič - Adam Pešek - Matěj Bernášek (Keiko-ryu Shotokan), Jakub Elznic - Jakub Dvořák - Jan Hanzalík (Karate Klub Kladno). Stříbrný kov získaly týmy ve složení Růčka Rosťa - Holub Vojtěch - Drozd Matyáš (Keiko-ryu Shotokan) a Kristýna Dvořáková - Kristýna Daníčková - Eliška Zummerová  (Karate Klub Kladno). Bronzovou medaili si z Kladenských odvezl  tým ve složení Ondřej Strnad - Daniel Lisý - Aleš Rak (Keiko-ryu Shotokan).

Karate Klub Kladno i Keiko-ryu Shotokan bojovali na domácí půdě o prvenství, nakonec  v disciplíně kata vyhrál tým Keiko-ryu nad Karate Klubem Kladno v poměru  29:10 v počtu medailí v disciplíně kata. I přesto, že se Keiko ryu Shotokan zúčastnilo pouze disciplíny kata, tak se se ziskem 13 zlatých,  9 stříbrných a  7 bronzových medailí stalo nejůspěšnějším týmem celého turnaje.  „Z celkového počtu 68 rozdaných medailí v kategorii kata jsme získali pro náš klub celkem 29 medailí, což je více než třetina. Tímto turnajem jsme potvrdili, že nám disciplína KATA opravdu sedí a ve Středních čechách nemáme de facto žádnou konkurenci,“ zhodnotil vynikající výsledky klubu šéftrenér Lukáš Maule.

V odpoledních hodinách začala kategorie Kumite, kde se jako jediný blýskl kvalitní závodník Ladislav Mareš ml. z Mladé Boleslavi. Ostatní zápasy byly de facto hříčkou štěstí a náhody a vzhledem k tomu, že Středočeský svaz nemá mnoho kvalitních závodníků v kumite, tak se rozdávala vítězství bez boje.
Někteří závodníci nemuseli dokonce ani obléct kimono a získali první místo a nominaci na Mistrovství ČR, protože byli v kategorii sami.

„Bohužel, díky tomu, že naši mladí kumitáci získávají medaile bez bojů, na Mistrovství republiky zřídkakdy uspějí a spíše příjdou k úrazu. Chtělo by to zvýšit členskou základnu, motivovat nové závodníky. Je to opravdu velká škoda, ostatní svazy mají 2-3 kola v průběhu celého roku, ale ve středočeském svazu to tak nefunguje, je pouze jedno jediné kolo, a tak postupují automaticky vítězové kategorií, kteří ale mají málo zkušeností,“ dodal na závěr celého přeboru organizátor Lukáš Maule.

Velké díky patří partnerům, kteří pomohli při realizaci tohoto turnaje. Rádi bychom poděkovali městu Kladno, firmě Baobab, firmě Jůzovi, Hayashi, Kamikaze a především firmě V-Group Kladno, která na turnaji představila 2 vozy značky Peugeot 3008  a sportovní 207, a do soutěže věnovala jako hlavní cenu poukaz na pronájem vozu na celý víkend zdarma. Pro vítěze Putovního poháru školy karate Keiko-ryu Shotokan přidala ještě  volnou jízdu v závodním voze WRC Peugeot 307.